Staff

Senior Staff

Mike Schleifer // Managing Director
Trent Anderson // Director of Development
Lawrence Bennett // Director of Production
Kathleen Covington // Director of Marketing & Communications
Jody Feldman // Producer & Casting Director
Tinashe Kajese-Bolden // BOLD Associate Artistic Director
Margarita Kompelmakher // Director of Community Partnerships & Engagement
Christopher Moses // Dan Reardon Director of Education & Associate Artistic Director
Brian Shively // Director of Finance & Administration
Amanda Watkins // Associate Producer

Artistic

Assata Amankeechi // Spelman Leadership Fellow
Pearl Cleage // Distinguished Artist in Residence
Jayla Dyas // Spelman Leadership Intern
Raiyon Hunter // Spelman Leadership Fellow
Kay Nilest // BOLD Women’s Leadership Circle Producing Associate
Sydney Terry // Spelman Leadership Intern
Mikayla Walters // Spelman Leadership Intern

Administration

Jessica Charlton // Management Assistant
Elecia Crowley // Administrative & Education Manager
Christina Dresser // Senior Data Analyst
Thomas D. Powell // Assistant Company Manager
Laura Thruston // Company Manager

Finance

Kenterill Boden // Accounts Payable Specialist
Julie Hall // Accounting Coordinator

Marketing

Anna Birtles // Manager of Web & Digital Communications
Talia Bromstad // Associate Creative Director
Ashley Elliott // Marketing Coordinator
Brittany Mangham // Front of House Manager
Sydney Patton // Lead Front of House Manager
Mashaun D. Simon // Marketing & Public Relations Manager
Robyn Sutton-Fernandez // Front of House Manager
Aniska Tonge // Social Media Manager & Content Producer
Bryshan White // Front of House Manager

Education

Hallie Angelella // Naserian Foundation Head of Early Childhood Programs
Olivia Aston Bosworth // Head of Youth & Family Programs
Liz Davis // Head of Secondary Curriculum & Partnerships
Dacey Geary // Education Administration & Finance Assistant
Robert Hindsman // Administrative & Adult Program Manager
Aierelle Jacob // Head of Strategic Initiatives
Maya Lawrence // Resident Artist & Allyship Program Director
J. Noble // Alliance@Work Creative Director
Rebecca Pogue // Head of Elementary School Programs
Samantha Provenzano // Resident Artist & Teen Programs Manager
Kristen Silton // Head of Education Advancement
Autumn Stephens // BIPOC TVY Stage Management Fellow
Jasmine Thomas // Youth Programs Manager

Development

Caitlin Way // Associate Director of Development, Individual Giving
Kailan Daugherty // Development Coordinator, Board Relations & Special Events
Collins Desselle // Associate Director, Strategic Institutional Advancement
Tanesha Ferguson // Coordinator, Development Operations & Institutional Giving
Toni Friday // Associate Director, Corporate Partnerships and Donor Engagement
Jo Lopez // Manager, Donor Experience & Community Engagement
Lindsay Ridgeway-Baierl // Manager of Annual Fund & Donor Relations

Sales

Danielle Hicks // Director of Sales
Nicholas Johnson // Box Office Supervisor
Quintara Johnson // Membership Sales Associate
Ken McNeil // Season Ticket Concierge
Ethan Padgett // Season Tickets Associate
David Posada // Box Office Associate
Jocelyn Rick // Group Sales Coordinator
Corey Smith // Membership Services Manager
James G. Smith // Box Office Supervisor

Stage Management

Anna Baranski // Stage Manager
Liz Campbell // Resident Stage Manager
Samantha Honeycutt // Stage Management Production Associate
Amanda Perez // Stage Management Production Assistant
Kacie Pimentel // Stage Management Fellow
Jayson T. Waddell // Stage Manager
Rodney Williams // Stage Manager

Stage Operations

Scott Bowne // Stage Operations Manager
Skylar Burks // Props Stage Hand
Kate Lucibella // Associate Stage Operations Manager
John Victor Mouledoux, Jr. // Automation Stagehand
Brian Perez // Crew Chief

Properties

Suzanne Cooper Morris // Theatrical Properties Director
Kathryn Andries // Properties Artisan
Bruce Butkovich // Properties Artisan
Kimberly Townsend // Properties Buyer/Artisan

Production Management

Phil Baranski // Associate Director of Production
Courtney O'Neill // Associate Director of Production
Haylee Scott // Education Department Production Manager & COVID Coordinator

Costumes

Laury Conley // Costume Shop and Wardrobe Director
Hauzia Conyers // Wardrobe
Lindsey Ewing // Wig Master
Mila Fesenko // Stitcher & First Hand
Brett Parker // Stitcher & First Hand
Tonja Petersen // Draper
Monica Speaker // Wardrobe
Diana L. Thomas // Crafts Master
Mary Torres // Stitcher & First Hand
Cindy Lou Who // Draper

Electrics

Rachael Blackwell // Lighting and Projections Director
Joy Diaz // Associate Lighting and Projections Director
Steve Jordan // Head Electrician
Neil Anderson // Staff Electrician
Gabrielle Drum // Staff Electrician
Benjamin Strickland // Staff Electrician

Scenery

Ruth Richardson // Technical Director
Brianna Bass // Scenic Artist
Kat Conley // Charge Scenic Artist
Patrick Conley // Shop Supervisor
Amy Jackson // Scenic Carpenter
Tamara (Tee) Morris-Thompson // Assistant Technical Director
Rigel Powell // Assistant Technical Director and Buyer
Chris Seifert // Lead Welder
Marlon Wilson // Scenic Carpenter

Sound

Clay Benning // Sound Department Director
Tamir Eplan-Frankel // Sound Engineer
Michelle Jarvis // Production Sound Engineer
Emma Mouledoux // Sound Engineer
Graham Schwartz // Sound Engineer

Meet Our Generous Sponsors